16/02/2012
Romantika v Benátkách
Benátky jsou romantickým městem kanálů, historickým městem muzeí a památek. Kdo by neznal a netoužil vidět toto světoznámé město na laguně!
Benátky leží na severním pobřeží Jaderského moře. Bezpochyby tvoří naprosto nejdůležitější turistický cíl tohoto okolí. A co je na Benátkách tak lákavé, že sem jezdí statisíce turistů z celého světa? Především romantická poloha, neopakovatelný šarm, historické, umělecké a kulturní dědictví, které z nich činí světové kulturní centrum. Můžete zde navštívit hned několik velmi důležitých muzeí a galerií celého lidstva, nebo se účastnit jedné z velkých slavností či mnoha festivalů.
Benátky leží na 118 ostrovech, které spojuje přes 400 mostů. Nemusíte se jejími krásami kochat jen z loděk, krom kanálů jsou totiž ve městě také ulice a uličky pro pěší, takže je možno se všude dostat také pěšky. Město tvoří šest čtvrtí, jedná se o Cannaregio, Castello, San Marco, Dorsoduro, San Polo a Santa Croce. Turisticky nejatraktivnější je čtvrť San Marco, snad právě proto, že se zde nachází Dóžecí palác, chrám Svatého Marka, náměstí Svatého Marka a piazzetta se dvěma sloupy.
Co se týče orientace, je poměrně snadná. Můžete využít vodní autobus Vaporetto po kanále Grande či okolo Benátek, nebo se vydat pěšky. V Benátkách auta nikdy nejezdí, lze je vidět jen na odstavném parkovišti nedaleko od Piazzale Roma. Všudypřítomné směrové cedule, jenž navádějí k nejdůležitějším cílům (S. Marco, Rialto, Rerrovia), usnadňují orientaci pěších. Díky nim nepotřebujete ani mapu. Na druhou stranu i s mapou je snadné v Benátkách zabloudit. Nemusíte se však bát! Město je relativně malé, a tak ho lze pomalou chůzí projít přibližně za tři hodiny.
Rozhodně si nenechte ujít:
· Náměstí Piazza San Marco – samotné centrum města, rušné, luxusní a zároveň romantické náměstí.
· Dóžecí palác – rezidence vládců Benátek, která rozhodně stojí za návštěvu.
· Bazilika S. Marco – zde se prolínají vlivy ze Západu i Východu. Při návštěvě musíte mít řádné oblečení - zakryty ramena i kolena!! Kostel je funkčním svatostánkem.
· Zvonice (kampanila) – je vysoká 99 m, na vrch jede výtah a z vrchu se naskýtá překrásný pohled na celé Benátky.
· Libreria Marciana – (Knihovna sv. Marka) jedná se o renesanční stavbu od Sansovina, který schraňuje a vystavuje vzácné rukopisy a knihy. Zdi zdobí obrazy od renesančních mistrů.
· Gallerie dell\'Accademia – zde se nachází nejdůležitější a nejúplnější sbírka umění v Benátkách. Obsahuje vše důležité od 12. do 18. Století.
· Galleria Franchetti – Ca\'d\'Oro – (zlatý dům) je výstavný gotický palác, v němž sídlí muzeum.
· Biblioteca nazionale Marciana – knihovna sv. Marka, která představuje zajímavou sbírku starých rukopisů, tisků a také obrazů od Tiziana či krásný renesanční sál.
Zdroj: italie.orbion.cz, valentynskeletenky.cz
http://www.monamie.cz/system/photos/21871_574d06140c2250835b66dc4a3b40b4ac93dcf63f.jpg
Diskuse k článku
- Prozatím nikdo nevložil žádný komentář.
Komenáře mohou přidávat jen registrované uživatelky.
Autorka
Redakce
