Velký, harmonický a elegantní pes, to je afgánský chrt

 Velikost a stavba těla

Toto plemeno dorůstá zpravidla do výšky od 61 do 74 cm a dosahuje hmotnost přibližně 28 kg. Má středně dlouhý trup s rovným a svalnatým hřbetem.
afghánský chrt

Srst

Vystihující je pro tohoto rychlého čtyřnohého přítele je dlouhá, hedvábná srst. V oblasti obličeje a na zádech je srst podstatně kratší než na ostatních částech těla. Zbarvení tváře může být částečně překryté černou maskou. Oblíbenou barvou zabarvení afghánského chrta je písková až zlatožlutá.

Vhodné prostředí

Hodně péče, mimořádně mnoho pohybu a dostatek krmiva jsou tři hlavní požadavky, které z afghánského chrta nedělají psa vhodného pro každého. Přesto to není komplikované plemeno. S dětmi si rozumí velmi dobře, a s jinými psy většinou také.
psi na pařezech

Původ

Předchůdci afghánského chrta byli psi afgánských pastevců, které se na území dnešního Afghánistánu vyskytovali již v prvním tisíciletí našeho letopočtu. V jejich domovině se do dnešních dob používají při lovu antilop a gazel. Moderní afghánský chrt je však produktem chovatelského umění britských chovatelů a délkou srsti i celkovou ušlechtilostí se od svých předků výrazně odlišuje.

Popis

Velký, harmonický a elegantní pes čtvercového formátu. Dlouhá hlava, včetně čenichové části. Oči trojúhelníkové a mírně zešikmené, uši nízko nasazené, pokryté dlouhou hedvábnou srstí. Končetiny dlouhé, rovné a mocné. Hřbet rovný, hrudník poměrně hluboký. Ocas nízko nasazený, na konci prstencovitý, nepříliš bohatě osrstěný. Srst velmi dlouhá a jemná, na hřbetě kratší, na tváři docela krátká. Barva: Připouštějí se všechny barvy. Velikost: Psi 68-74 cm, feny 63-69 cm.

Charakteristika

Typická chrtí povaha: hrdá, důstojná, nejen k cizím lidem, ale i k vlastní rodině poněkud rezervovaná. Potřebuje vlídný a citlivý přístup, velkou osobní svobodu a hodně pohybu.

Využití

Původně lovecký, nyní společenský a sportovní pes, který se dobře uplatní na dostihové dráze.

Zvláštní nároky

Velmi náročný na pohyb, na péči o srst i na výchovu. Jen málokdo si dovolí pouštět afgánského chrta "volno".