Je celoroční mobilní dům vhodný i do našich podmínek?

Jedním z obvyklých, ačkoliv zdaleka ne běžných, životních stylů ve Spojených státech Amerických je bydlení v mobilních domech. V podstatě se jedná o nákladní automobily, jejichž přívěs je upraven tak, aby mohl sloužit za obydlí. Najdete zde skutečně vše, od toalety po tekoucí teplou i studenou vodu po elektřinu. Postele jsou potom samozřejmostí.

Výhodou zde je, že nejste vázáni na jedno místo. Když se vám někde přestane líbit, nebo třeba získáte práci v jiném městě, zkrátka se přesunete tam. Dokonce zde existují i parkoviště, určená právě pro tato mobilní obydlí.

karavan1

To vše zní dobře, a koresponduje to se svobodymilovností většiny obyvatel USA. Avšak mohl by se tento styl života uchytit i u nás? Nebo jsme zkrátka příliš odlišní?

Zde je potřeba zvážit několik faktorů, které nemají co dělat s tím, jací jsme. První je fakt, že vzdálenosti ve Spojených státech Amerických jsou mnohem větší. I návštěva příbuzných tak může trvat dva dny. Zato u nás se dá dojet prakticky kamkoliv při dobré dopravní situaci za půl dne. Nemusíme tedy trávit tolik času na cestě, když někam jedeme.

Dále je to počasí. Zatímco například na Floridě či v Miami jsou teploty po celý rok příznivé, u nás kolísají v extrémech mezi 40 stupni Celsia v létě a – 30 stupni Celsia v zimě. To je pro celoroční mobilní dům docela zátěž.

karavan2

Navíc je tu fakt, že během zimních měsíců budeme pravděpodobně trávit většinu času uvnitř. A prostor v karavanu je omezený, zvláště když vás je zde více. Nemusí tedy trvat dlouho, než se projeví ponorková nemoc.

K tomu všemu můžeme přidat fakt, že zatímco v USA je dáván větší důraz na svobodu, u nás jsou to naopak tradice, i když samozřejmě nejde paušalizovat. Je to samozřejmě dáno rozdílnou dobou, po kterou obě země existují.

Nakonec však záleží jen na vás. Pokud jej vhodně upravíte, můžete bydlet v karavanu po celý rok. Jen si buďte vědomi omezení, abyste nesplakali nad výdělkem.