Kvalita ovzduší ovlivňuje zdraví

Prokázané výsledky

Člověk byl zvyklí žít jako ostatní zvířata ve volné přírodě, kde je vzduch krásně čistý. Ovšem svou činností začal budovat různé stoje a továrny, které dnes produkují určité emise. Jsou tu určité regulace, přičemž jistě si třeba u automobilů všímáte, že podléhají stále přísnějšími emisními normami. O moderních vozech se teda dá říct, že jsou dost čisté, ale pak tu máme třeba trajekty na moři, kde už to tak slavné není.

znečištění ovzduší

Záleží na tom, kde bydlíme, protože někde je ovzduší čisté, ale třeba Ostravu trápí již delší dobu. Studiemi bylo potvrzeno, že špatné ovzduší může mít v dlouhodobém horizontu jisté zdravotní následky. Na každého působí jinak, přičemž někomu to zas tolik neuškodí, ale jiný může mít alergickou reakci a podobně. Někdy se může stát, že vlivem havárie se do ovzduší dostanou látky nad emisní limity, což se hlásí rozhlasem. V takovém případě není dobré větrat a zbytečně vycházet, což bychom měli dodržovat.

Zlepšete ji

Když nám do ovzduší vypouští nepořádek třeba nějaká továrna, tak s tím toho většinou moc neuděláme. Ovšem zapracovat na vzduchu můžeme rozhodně doma. Základem je pravidelně větrat. Abychom zároveň z nemovitostí dostali špatný vzduch, tak je dobré mít dostatečné odvětrávání. Třeba v panelových domech bývá vzduchotechnika. Na tu mají lidé zapojené digestoře, aby jim při vaření pára šla hned ven a nekolovala v místnost.

ventilační komín

Zároveň na ní bývají napojeny i prostory jako kolárna a podobně, protože ty nikdo nevětrá, takže je to způsob, jak zamezit vlhkosti a držet tu hodnoty vzduchu v normálu. Musíme však pamatovat na to, že postupem času se zanáší a stává se z ní vhodné prostředí pro bakterie. Proto je dobré objednat si u specialistů čištění. Ti také nabízí i ostatní služby jako ventilační turbínu, která zajistí opravdu dobrý tah, takže vzduch i zápach odvětráme mnohem snadněji a rychleji.