Vypočítejte si čistou mzdu pro letošní rok

Chodíte každý den do zaměstnání? Vykonáváte nějakou práci a dostáváte za ní výplatu? Nebo se naopak teprve do zaměstnání chystáte? Zatím jste ještě neměli možnost pracovat na plný úvazek? Či snad měníte zaměstnání? Každý chce vědět, kolik v nové firmě dostane na dané pozici na výplatu. Výplata je naše zasloužená finanční odměna za dobře vykonanou práci.

Při pohovorech se udává v hrubém. Většinou se udává jako měsíční mzda. To znamená, že se jedná o nějaké číslo ještě před zdaněním. Až konečný výsledek po vypočítání, udává čistou mzdu, tedy právě tu, která už vám nakonec bude na účet připsána.

Zajímá vás, kolik peněz budete pobírat letos v zaměstnání? Právě to udává čistá mzda 2021.

žena notebook nákupy

Pro rok 2021 se zrušil výpočet, který počítal se super hrubou mzdou. Právě proto nám zůstává více peněz na výplatu. Daňový výpočet se ale opět zpátky jistě brzy vrátí. Tento výpočet udává vláda, takže ona musí schválit, od kdy to bude platit.

Do té doby čili minimálně do konce roku 2021 můžete počítat s tím, že je super hrubá mzda zrušená. Nevíte, jak si mzdu vypočítat? Nezoufejte, to neví skoro nikdo, proto jsou na internetu praktické kalkulačky, které vám v tomto ohledu zjednoduší život. Stačí do nich zadat výši hrubé mzdy, tedy částku v hrubém, kterou máte podepsanou ve smlouvě nebo vám ji přislíbili na pohovoru, doplníte potřebné údaje, podle toho, kolik jich víte, nebo podle toho, jaké máte požadavky a nároky a pak už jenom necháte kalkulačku, aby odvedla svou práci. Výsledek vidíte ihned. Tedy částku, která by měla být vaší čistou mzdou, kterou dostanete každý měsíc na účet.

ruce peníz

Částka nesmí být nikdy nižší, než je zákonem stanovené minimum. Pro rok 2021 platí 15200 Kč jako minimální mzda. Udává se v hrubém, takže opět před výpočtem.

V případě změny zaměstnání se každý nejdříve ptá na sumu, kterou v nové práci může na výplatu získat. Pomocí kalkulačky si můžete ihned ověřit, kolik to bude v čistém, kolik byste vlastně měli na výplatu pobírat. Díky tomu se snadněji rozhodnete, jestli práci vzít nebo hledat třeba ještě hledat jinou.