Vydejte se do země leprikónů

Správně, je řeč o Irsku. Abychom si osvěžili paměť, tak leprikón je skřítek, který je spojován s čarovnými kruhy a tvrzemi, tedy nalezišti keltských stavenišť a drumlinů. Můžete se rozhlížet a hledat starého muže, kterému není cizí špatnost. Většinou na sebe berou podobu ševce. Mívají zakopané hrnce s pokladem a podle legendy ho můžete lapit upřeným pohledem. Ale jak se podíváte jinam, zmizí.

zarostlý hrad

Protože je ale dost těžké na něj narazit, budete se muset spokojit s ostatními zajímavostmi a krásami tohoto ostrova. Vzhledem k tomu, že je plný zelené přírody, přezdívá se mu Smaragdový ostrov. Kam se podíváte, všude se pasou ovce, z jejichž vlny se tu pletou teplé kabáty, svetry a čepice.

Navštívíte-li národní parky, Killarney nebo Glenveagh, učarují vás svými jezery.

Atlantský oceán tu omývá divoké útesy a vaše oko spočine na sloupcích přírodního čediče v Giantś Causeway.

V Dublinu navštivte park Wicklow Mountains, kde na vás dýchne skutečná irská romantika.

Zejména u západního pobřeží využijete pláštěnky, protože častý déšť a vítr vás budou na vašem výletu doprovázet dost často.
chalupa v Irsku

Kultura

17. 3. se setkáte s oslavou svátku Den sv. Patrika. Celé Irsko se oblékne do zelené, zpívá, pochoduje, tančí.

Samozřejmě, že musíte zavítat do typické irské hospody, kde se místní chodí bavit v tradičním duchu.

Kuchyně

Vlastní kuchyni nemají. Přiznávají to sami. Ale neuděláte chybu, když si dáte stew, což je jehněčí nebo skopové maso a zelenina. 

Ale ani coddle není úplně marné. Je to obdoba guláše, dříve typické jídlo mezi nižšími vrstvami. Je to ve vývaru připravovaná cibule, slanina, klobásy a brambory.

Na západním pobřeží vám nabídnou ryby. Jak mořské, tak říční, lososy i pstruhy.

Pokud chcete pít nealko, dejte si čaj. Naservírují vám ho automaticky s mlékem. Pokud mléko nechcete, řekněte to předem.

 

Z alkoholu si můžete dát pivo Guiness z Dublinu, nebo whiskey. Pozor, ať to nespletete se skotskou whisky.

Irové se také chlubí svým vynálezem, likérem Baileys.

Památky

Navštivte památky ze seznamu UNESCO. Starobylou hrobku Newgrange v oblasti Brú na Bóinne. Dále Skellig Michael, což je ostrov s klášterním komplexem ze 7. století. Žili zde první irští křesťané.

Hrad Dunluce Castle pochází z 16. století. Uvidíte obvodové zdi původního hradu. Stojí na výběžku do moře, vysoko nad jeskyní. Odolával anglickým nájezdům, nakonec v 17. století se do moře zřítila část útesu a s ním i část hradu.

Národní park Wicklow Mountains vám představí rozvaliny kláštera Glendalough, pocházejícího z 6. století. Zbyly tu jen kamenné domy a věž s hřbitovem. Vše je zasazeno do nádherné přírody.

Procházky přírodou vás okouzlí. Nemusíte se bát, že tu někde narazíte na jakéhokoli hada. Ti tu nikdy nežili a nežijí. Nejsou tu pro ně vhodné podmínky. Jestli chcete raději uvěřit legendě, tak vězte, že je odtud vyhnal svatý Patrik.

Při návštěvě této země se nebudete nudit. Domů si odnesete plno zážitků a touhy vrátit se objevovat další její poklady.